Zdrowie

Nieśmiały kłopot – jak wygląda odtruwanie alkoholowe?

Alkoholizm jest bardzo specyficznym typem kłopotu. Celowo określony jest tutaj mianem kłopotu, nie choroby, bo pierwsza trudność polega na braku akceptacji tego terminu przez uzależnionych. Psychika ludzka ma tendencje do kamuflowania faktów, tłumaczenia różnorakich, niepokojących zjawisk na własną korzyść.

Dlatego również oraz w wypadku alkoholizmu chorzy potrafią długo nie przyznawać się, iż przestali dominować nad swoim organizmem, jego pragnieniami i skłonnościami. W Polsce niestety wciąż lekarze psycholodzy i psychoterapeuci są tematem tabu, wstydliwym.

Społeczeństwo odnosi się do tych zawodów niechętnie oraz z rezerwą, traktując je jako przymus. Jest to stanowisko całkowicie bezpodstawne, stworzone na bazie uprzedzeń. W rzeczywistości funkcje te sprawowane są poprzez wykwalifikowane osoby, które na celu mają niesienie pomocy innym. Pomoc taka obejmuje także walkę z nałogami, jak w tym kontekście kurowanie alkoholizmu oraz odtruwanie – więcej na kroplówka na kaca. Może być ona niezbędna, a nawet w wielu przypadkach ratująca życie i zdrowie, albowiem każda funkcja naszego organizmu zasadza się na psychice.

W czasie, gdy jest słaba, rozpoczyna szwankować, odbija się to bezpośrednio na samopoczuciu fizycznym. Nie zapominajmy wobec tego, iż gdy dotknie kogoś jeden z najbardziej bolesnych problemów, jakim jest choroba alkoholowa, żeby zmagania z nim zacząć od wizyty u specjalisty. Niesłychanie ważne jest, by zwrócić się po pomoc również dla siebie, w jaki sposób i dla osoby uzależnionej.

Dodaj komentarz