Motoryzacja, Transport

Konie i jazda na nich – co kupić?

Człowiek podporządkowuje sobie świat od nadzwyczaj dawna, dopasowując go do swoich wymogów, podporządkowując sobie rośliny i zwierzęta. Użytkuje zasoby przyrody wedle własnych wymagań. Koń został udomowiony nadzwyczaj dawno temu bo około trzech oraz pół tysiąca lat przed naszą erą. Od tego czasu towarzyszy mu bez ustanku. Był człowiekowi pomocny, jego siła i sprawność umożliwiały rozwój ludzkiej cywilizacji. Konie to były najpopularniejsze zwierzęta pociągowe.

Dzisiaj służą przede wszystkim do rekreacji i sportu i jako takie w dalszym ciągu są niezmiernie popularne – wypróbuj koszulki jeździeckie. Są powiązane z człowiekiem na solidne oraz na kiepskie, całkiem udomowione. Nie ma już niemal koni dzikich. Jedynie konie Przewalskiego zaliczane są obecnie do gatunku dzikich koni.

Reszta tych zwierzaków zamieszkuje z ludźmi i na warunkach, jakie ludzie im dyktują. Ludzie bezsprzecznie cieszą się ich towarzystwem, jednakowoż czy konie również na tym korzystają? Istotnie, mają zastrzeżoną opiekę, także w wypadku ciężkich chorób, dostęp do pożywienia. Jednak przykłady złego traktowania tych zwierząt są niestety powszechne. Poza tym, jako zwierzęta użytkowe są używane do pracy, czy tego sobie życzą, czy nie. Koń człowiekowi przysłużył się przez stulecia wspólnego bytowania, nie ma co do tego jakichkolwiek niepewności. W drugą to znaczy czy człowiek przysłużył się koniom, nie można być już tego tak pewnym. Umaszczenie koni z reguły nie ma nic wspólnego z rasą. Jednakże są naturalnie wyjątki, takie jak chociażby rasa haflinger, jaka charakteryzuje się kasztanowatym umaszczeniem z konopiastym ogonem oraz grzywą czy konik polski, jaki zawsze jest myszaty.

Dodaj komentarz